Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej – perła polskiego dziedzictwa
Malowniczo położony Dwór w Kąśnej Dolnej od lat zachwyca swym urokiem. Ignacy Jan Paderewski nie bez powodu uznał to miejsce za wyjątkowe. Proporcjonalna bryła, jasne ściany oraz harmonia otoczenia sprawiają, że budynek idealnie wpisuje się w obraz klasycznego polskiego dworu szlacheckiego.




Wnętrza przenoszą zwiedzających w czasy, gdy mieszkał tu słynny kompozytor i mąż stanu. Wystawa obejmuje meble i przedmioty codziennego użytku przekazane przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Zwiedzić można gabinet Paderewskiego, sypialnię jego żony Heleny, salony – klasycystyczny i neorokokowy, pokój chiński oraz salonik. Dawniej w hallu stał stół bilardowy, dziś przestrzeń ta służy artystom koncertującym na fortepianie Fazioli.
Wśród bezcennych pamiątek znajdują się m.in. oryginalny fortepian Mistrza, jego księgozbiór, kufry podróżne i porcelanowy flakonik. Nie można pominąć fortepianu Petrof, na którym Paderewski tworzył w swoim polskim domu. Dzięki staraniom rodziny instrument powrócił do Kąśnej w latach 80.
Szczególną historię ma także fortepian Fazioli, który trafił tu w 1996 roku dzięki prof. Ursowi Ruchtiemu. Dochód z jego koncertów został przeznaczony na zakup instrumentu, na którym dziś grają wybitni pianiści z całego świata.